Skip to main navigation.
Twitter Icon Image Facebook Icon Image Pinterest Icon Image YouTube Icon Image

Staff

Alliance Manager

Bruce Garber 

Business Administration

Kelly Wald, Business Manager
Irene Baumann, Accountant
Tami Berg, Business Assistant
Michelle Berry, Staff Assistant
Wendy Boom, Senior Billing Representative
Rhonda Shockman, Payroll/Benefits Representative
Casey Jans, Receptionist/Office Clerk        
Kathy Rysavy, Customer Service Representative
Lisa Heinert, Customer Service Representative
Dayna Speich, Customer Service Representative

Engineering

Seth Syverson, Manager of Engineering
Ashten Breker, Systems Engineer
Brandon Giesler, District Engineer
Brad Lunneborg, District Engineer

Information Technology

Scott Buchholtz, Information Technology Manager
Blaine Hulbert, Systems Administrator
Bryon Metzen, Load Management Technician
Nick Bollinger, Meter Technician

Operations/Line Personnel

Craig Rysavy, Manager of Operations
Danny Schuchard, Assistant Operations Manager
Cathy Klocke – Operations Assistant & Dispatcher
Justin Kollman- Dispatcher

Milnor:

Mitch Tompkins, Outpost Foreman
John Schwalk, Journeyman Lineman
Ron Ferderer, Journeyman Lineman
Bryan Gabel, Journeyman Lineman
Ray Hogness, Mechanic

Edgeley:

Jon Coleman, Outpost Foreman
Darwin Hehr, Journeyman Lineman
Tharen Ness, Journeyman Lineman
Kyle Lloyd, Journeyman Lineman

Wahpeton:

Trevor Intveld, Outpost Foreman
Jeff Sinner, Journeyman Lineman
Nick Mauer, Journeyman Lineman

Oakes:

Monty Zimmer, Outpost Foreman
Curt Ellingson, Journeyman Lineman

Hankinson:

John Krump, Outpost Foreman

Gackle:

David Zorn, Outpost Foreman
Grant Baker, Journeyman Lineman

Dakota Valley Services Corporation:

Pat Schaffer, Manager
Spencer Isaacson, Master Plumber
Richard Feist, Journeyman Plumber
Tom Rode, Heating/Air Conditioning
Mike Ulmer, Master Electrician
Brandon Ascheman, Journeyman Electrician
Justin Rott, Apprentice Electrician



Powered by Touchstone Energy Cooperatives Logo
Cooperative Action Network Youth Tour